Türkiye s-a calificat la EURO 2024

2051234

Echipa națională de fotbal va participa pentru a 6-a oară la Campionatul European.

După ce a învins Letonia cu scorul 4-0 în cel de-al 7-lea meci din Grupa D din preliminariile EURO 2024, naționala de fotbal a reușit să se califice pentru a 6-a oară la acest campionat.

Naționala noastră de fotbal, care a devenit lider în grupă după ce a învins Croația în deplasare, a găzduit meciul cu Letonia din săptămâna a 7-a.

Prima repriză a meciului disputat pe stadionul Konya Büyükșehir Belediye s-a încheiat fără goluri.

Un adevărat spectacol de goluri din partea echipei noastre naționale a urmat în repriza a doua.

Echipa națională a reușit golul mult așteptat în minutul 58,  Yunus Akgün a trimis mingea în plasa adversarului cu un șut minunat, scor 1-0

În minutul 83, lovitura de cap a lui Cenk Tosun a dus scorul la 2-0, iar în minutul 87, Kerem Aktürkoğlu a mărit diferența la 3-0

În minutul 90+2, Cenk Tosun, care a intrat din nou în joc, a stabilit scorul final al meciului: 4-0

După ce a învins pentru prima dată Letonia, echipa națională de fotbal și-a mărit numărul de puncte la 16 și și-a menținut poziția de lider, asigurându-și unul dintre primele două locuri în grupă.

Președintele Recep Tayyip Erdoğan a felicitat echipa națională de fotbal pentru calificarea la Campionatul European de Fotbal 2024, care va fi organizat în Germania.