Naționala de volei feminin a Türkiye este campioană europeană...

Naționala de volei feminin a Türkiye a devenit campioană, învingând Serbia cu 3-2 la seturi în finala Campionatului European CEV 2023.

2032629

Meciul pentru titlul de campioană de la Bruxelles, capitala Belgiei, a început conform așteptărilor.

În primul set, în care nu am reușit să valorificăm punctele de set, am fost conduse cu 1 - 0 la scorul de 27 - 25.

Echipa națională a început mai bine al doilea set.

Menținându-și superioritatea până în ultimul moment, echipa Türkiye a egalat scorul cu 25 - 21.

Am intrat ca o furtună în setul al treilea...

"Sultanele fileului", care conduceau cu 15 - 9, aproape că s-au oprit apoi.

Serbia a egalat mai întâi, apoi a preluat conducerea și a câștigat setul cu 25 - 22.

Al patrulea set a fost echilibrat.

În partea finală, naționala noastră, susținută de sprijinul fanilor, a luat setul cu 25-22 și a egalat din nou scorul.

Ultimul set, a tăiat răsuflările...

În aceste momente de mare emoție, a avut loc duelul Boskovic - Vargas.

Vargas, vedeta meciului și a turneului, a marcat în ultimul moment, iar "sultanele fileului" au câștigat setul cu 15-13 și meciul cu 3-2.

Cu 41 de puncte, Melissa Vargas, care și-a lăsat amprenta în finală, a fost desemnată și cea mai valoroasă jucătoare a turneului.

Astfel, după Liga Națiunilor, echipa națională a ajuns pentru prima dată în istoria sa în campionatul european.

Președintele Recep Tayyip Erdoğan a distribuit pe contul său de socializare: "Sincere felicitări pentru echipa noastră națională de volei feminin, "sultanele fileului", care ne-a făcut pe toți mândri, devenind campioane europene CEV 2023".