Preliminariile EURO 2024: Türkiye a învins Țara Galilor cu scorul 2-0

Türkiye, care a obținut a treia victorie în Grupa D, a ajuns la 9 puncte și și-a menținut poziția de lider.

2002017

Naționala de fotbal a Türkiye a învins Țara Galilor cu scorul 2-0 în cel de-al patrulea meci din Grupa D a preliminariilor Campionatului European de fotbal UEFA 2024 (EURO 2024).

Arbitrul Fabio Maresca a oficiat meciul disputat pe Noul Stadion 19 Mayıs din Samsun. Echipa națională de fotbal a câștigat meciul jucat la Samsun după 27 de ani. Türkiye, care a obținut a treia victorie în Grupa D, a ajuns la 9 puncte și și-a menținut poziția de lider.

După victoria de ieri diferența dintre naționala Türkiye și rivalii săi este de 5 puncte. Umut Nayir, în minutul 72, și Arda Güler, în minutul 80, au marcat golurile naționalei.

Președintele Recep Tayyip Erdoğan i-a felicitat pe fotbaliștii naționalei după victoria împotriva Țării Galilor. Erdoğan a vorbit la telefon cu căpitanul echipei, Hakan Çalhanoğlu, și cu tânăra vedetă Arda Güler.

În celălalt meci al grupei, Armenia s-a impus cu 2-1 în fața Letoniei și a avansat la 6 puncte.

Faza grupelor, care va stabili cele 20 de echipe care vor participa la EURO 2024, se va încheia cu meciurile care se vor disputa în perioada 16-21 noiembrie 2023. Primele 2 echipe din cele 10 grupe se vor califica la EURO 2024.