Naționala de fotbal a Türkiye se află la EURO 2024 în calitate de lider...

Naționala noastră de fotbal, care și-a asigurat deja calificarea la UEFA EURO 2024, a remizat cu Țara Galilor în deplasare, scor 1-1, terminând în calitate de lider al Grupei D.

2067199

Arbitrul Matej Jug, de la Federația Slovenă de Fotbal, a oficiat meciul disputat pe stadionul Cardiff City.

Naționala Türkiye a terminat meciul la egalitate, 1-1, după ce a fost condusă cu 1-0.

Țara Galilor a preluat conducerea cu 1-0 în minutul 7, prin golul marcat de Neco Williams.

Uğurcan Çakır, care a început meciul printre cei 11, s-a accidentat și nu a putut continua partida.

Çakır a fost înlocuit de Altay Bayındır în minutul 33.

Prima repriză a meciului s-a încheiat cu un avantaj de 1-0 pentru Țara Galilor.

Yusuf Yazıcı a marcat din penalty în minutul 70 și scorul a fost egalat: 1-1.

În condițiile în care nu s-au mai înscris alte goluri în minutele rămase, meciul s-a încheiat la egalitate: 1-1.

Naționala Türkiye, care a obținut 17 puncte, a încheiat grupa din preliminariile pentru EURO 2024 pe prima poziție.

În celălalt meci al grupei, Croația a învins Armenia cu 1-0 și s-a calificat la EURO 2024, ocupând locul 2, cu 16 puncte.

Țara Galilor, a treia din grupă, s-a calificat în play-off.