Încă o victorie de la "Sultanele fileului"

Naționala feminină de volei a Türkiye a învins cu 3-0 echipa din Puerto Rico, în primul meci din Grupa B a preliminariilor Jocurilor Olimpice de la Paris 2024.

2038281

Echipa națională, care a câștigat primul set cu 25-19 în acest meci, a demonstrat o performanță superioară față de echipa adversară până la finalul partidei și s-a impus în setul al doilea cu 25-16 și în ultimul set cu 25-14, părăsind terenul cu o victorie de 3-0.

"Sultanele fileului" vor disputa în grupe meciurile cu gazda Japonia, locul 7 în clasamentul mondial, și Brazilia, locul 5 în lume, precum și cu Belgia, Bulgaria, Argentina și Peru.

Al doilea meci din grupă va avea loc mâine, împotriva Bulgariei.

Țările clasate pe primele 2 locuri în grupele lor din preliminarii vor câștiga o cotă pentru Jocurile Olimpice de la Paris.

În preliminariile olimpice, 24 de echipe se vor întâlni în China, Japonia și Polonia pentru obținerea vizei olimpice.

Grupele sunt următoarele:

Grupa A (China): China, Canada, Republica Cehă, Republica Dominicană, Mexic, Olanda, Serbia, Ucraina.

Grupa B (Japonia): Japonia, Türkiye, Brazilia, Belgia, Bulgaria, Puerto Rico, Argentina, Peru.

Grupa C (Polonia): Polonia, Columbia, Germania, Italia, Coreea de Sud, Slovenia, Thailanda, Statele Unite ale Americii.