Cupa Mondială de Baschet FIBA 2023 s-a încheiat cu triumful Germaniei

Cupa Mondială de Baschet FIBA din ​​2023 s-a încheiat cu ultimul meci disputat în Manila, capitala Filipinelor.

2035569

Serbia și Germania s-au confruntat în ultimul meci.

Dobric, una dintre vedetele semifinalei din echipa Serbiei, s-a accidentat chiar la începutul meciului, ceea ce a avut un efect demoralizator.

Cu toate acestea, performanța lui Marinkovic, care l-a înlocuit, a permis echipei balcanice să încheie prima repriză cu un avantaj de 26-23.

În repriza a doua, Germania și-a regăsit ritmul, când lui Franz Wagner i s-a alăturat Schröder.

La capătul unui meci frumos, echipele au intrat la vestiare la egalitate, 47-47.

Germania și-a înăsprit apărarea în repriza a treia.

Echipa lui Gordon Herbert a intrat în ultimul sfert cu un avantaj de 12 puncte.

În ultimele 10 minute, efortul suplimentar al lui Avramovic i-a adus pe sârbi mai aproape de adversarul lor, dar meciul s-a încheiat cu 83-77 în avantajul panzerelor.

Schröder, care a jucat aproape fără greșeli, a adus țării sale primul titlu de campioană la prima sa finală de Cupă Mondială.

Marcând 28 de puncte, baschetbalistul a fost desemnat și cel mai valoros jucător al turneului.

Serbia, pe de altă parte, a terminat pe locul al doilea în acest turneu, după Cupa Mondială din 2014 și Campionatul European din 2017.

Locul al treilea a revenit Canadei, care a învins Statele Unite în prelungiri.