Au fost anunțate finalistele Cupei Mondiale de fotbal feminin...

În meciul din semifinalele Cupei Mondiale de fotbal feminin, Anglia a învins cu 3-1 echipa gazdă, Australia, astfel calificându-se în marea finală și devenind adversara Spaniei.

2025784

Cel de-al 9-lea meci din semifinalele Cupei Mondiale de Fotbal Feminin FIFA s-a disputat pe stadionul Australia din Sydney.

Meciul a fost condus de arbitrul Tori Penso de la Federația de Fotbal din Statele Unite.

În cadrul partidei s-au întâlnit gazda Australia, care a ajuns în semifinale pentru prima dată în istoria sa, și Anglia, care a ajuns în semifinale pentru a treia oară consecutiv la acest turneu.

Golurile victoriei au fost marcate de Ella Toone în minutul 36, Lauren Hemp în minutul 71 și Alessia Russo în minutul 86.

Singurul gol al Australiei a fost marcat de Samantha May Kerr în minutul 63.

Anglia s-a calificat astfel în finală pentru prima dată în istoria sa.

Finala dintre Spania și Anglia se va disputa duminică, 20 august, de la ora 13:00 TSI.

Meciul va fi transmis în direct pe TRT Spor.

Australia și Suedia se vor înfrunta în meciul pentru locul al treilea, sâmbătă, 19 august, de la ora 11:00.