Meciul Argentina - Nigeria

Decizia arbitrului turc Cuneyt Cakir în meciul între Argentina și Nigeria câștigat de ”dansatorii de tangou” cu golul marcat în ultimul minut (scorul 2-1) a devenit cel mai dezbătut subiect pe agendă.

1001107

În ultimul meci din Grupa D a Cupei Modniale FIFA 2018 Argentina s-a confruntat cu Nigeria.

Primul gol al meciului a fost marcat în minutul 14 de către Messi; astfel prima repriză s-a încheiat cu scorul 1-0.

În minutul 49, argentinianul Javier Mascherano primește cartonașul galben iar formația sa a fost sancționată cu penalty. Jucătorul nigerian a restabilit egalitatea 1-1.

În minutul 75 africanii s-u așteptat la un penalty pentru un henţ comis de Rojo. La solicitarea nigerienilor Cuneyt Cakir a revăzut faza cu ajutorul VAR, însă penalty nu le-a fost acordat.

După ce Rojo a adus golul victoriei în minutul 86, Argentina învingând meciul cu scorul 2-1,  s-a calificat în optimile CM.

Decizia centralului Cuneyt Cakir în lupta crâncenă a generat dezbateri pe rețelele de socializare.

Argentina care a fost între favoriții turneului însă a creat o dezamăgire mare, a câștigat duelul cu Nigeria, pe care trebuia să-l câștige pentru a se califica în optimile, și a reușit să rămână între cele 16 formații.