9 μετάλλια από την Εθνική Ομάδα Καράτε

3 αργυρά και 6 χάλκινα κατέκτησαν οι Τούρκοι αθλητές στο τουρνουά Κ1 Premier League που πραγματοποιήθηκε στο Ντουμπάι

704905

9 μετάλλια στο Premier League του Ντουμπάι κατέκτησε η Εθνική Ομάδα Καράτε.

Η εθνική ομάδα ανέβηκε στο τατάμι στο Ντουμπάι των Ηνωμένων Αραβικών Εμιράτων στο πλαίσιο της προετοιμασίας για το Πανευρωπαϊκό Πρωτάθλημα που θα διοργανωθεί στο Κοτζάελι από τις 5 έως τις 8 Μαΐου.

Οι αθλητές μας κατέκτησαν 9 μετάλλια στο τουρνουά Κ1 Premier League που θεωρείται η μεγαλύτερη διοργάνωση πριν από το Πανευρωπαϊκό Πρωτάθλημα και το Champions League της συγκεκριμένης πολεμικής τέχνης.

Η Τουρκία συμμετείχε με 52 αθλητές σε 14 κατηγορίες στο τουρνουά που πραγματοποιήθηκε στο στάδιο Al Wasl με τη συμμετοχή 900 αθλητών από 77 χώρες.

Ο Αλί Σοφούογλου στο ατομικό κάτα ανδρών, η Σεράπ Οζτσελίκ στο ατομικό κούμιτε στην κατηγορία των 50 κιλών γυναικών και ο Αϊκούτ Καγιά στο ατομικό κούμιτε στην κατηγορία των 50 κιλών ανδρών κέρδισαν αργυρό μετάλλιο.

Ενώ η γυναικεία ομάδα κάτα που απαρτίζεται από τις Ντιλάρα Μποζάν, Γκιζέμ Σαχίν και Ραμπιά Κουσμούς, η Σεβίλ Μπας στα 50 κιλά, ο Εράι Σαμντάν στα 60 κιλά, ο Μουχαμέτ Αλί Γιλμάζ στα 67 κιλά, ο Ερμάν Ελτεμούρ στα 75 κιλά και ο Αρλπαρσλάν Γιαμάνογλου στην κατηγορία των 84+ κιλών κατέκτησαν χάλκινο μετάλλιο.